Peteklerin Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır

Bu yazımızda soğuk kış günlerinizi sıcak bir ortamdan geçirebileceğiniz basit ama olmazsa olmaz bir yöntemden bahsedeceğiz. Evin her odasının aynı sıcaklıkta olması bizim istediğimiz ve yakıttan tasarruf edeceğiniz bir durumdur.Bunu sağlamak için her peteğin durumu sıcak suyun geçtiği ortama göre farklılık göstermektedir. Bunun için peteklerimize reglaj ayarı yapmamız gerekmektedir. Reglay ayarı nasıl yapılır?

Kalorifer petekelerinin sistemle bağlantısı, kombiyi takip eden borunun üzerinden ek alınarak yapılır.Bu sıralama genelde uzaktan yakına doğru hizalı bir şekilde devam eder.Kombiye en yakın petek, daha fazla ısındığı için muslukları tamamen kapatıp, açma yönüne doğru sadece yarım tur açılır. Üst vanası tamamen açık olan peteğin, alttaki vanasına bu işlemi yapmamız yeterli olacaktır. Kombiden uzaklaştıkça, takip eden radyatörlerin alt vanalarını biraz daha açmak ve en son peteğin vanalarını tamamen açmak bu ayarı yapmak için yeterli olacaktır.

Şimdi Maddeler Halinde Anlatalım

  • Evinizdeki tüm peteklerin üst vanalarını tamamen açın
  • Kalorifer Peteklerinizi kombiye yakınlık mesafesine göre en çok ısınandan en az ısınana doğru numaranlandırın. ( 6 adet petek bulunan bir evde kombiye en yakın petek 1. En uzak petek ise 6.Sırada yer alır.)
  • 1 numaralı yani en çok ısınan peteğin altındaki vanayı önce tamamen kapalı konuma getirin, ardından yarım tur açın.
  • En sondan bir önceki vanaya kadar bu işlemi kombiden uzaklaştıkça arttırarak tekrarlayın.
  • En sondaki yani en az ısınan peteğe geldiğinizde alttaki vana tamamen açık olmalıdır.

Yakıt Tasarrufunda Kombi Ve Petek Temizliğinin Önemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir